Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

TÜRK MİLLÎ KUVVETLER VAKFI KURUCU GENEL BAŞKANI DR. FATİH ŞİMGA`DAN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

TÜRK MİLLÎ KUVVETLER VAKFI KURUCU GENEL BAŞKANI DR. FATİH ŞİMGA`DAN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
REKLAM ALANI
28.10.2023
A+
A-

TÜRK MİLLÎ KUVVETLER VAKFI KURUCU GENEL BAŞKANI DR. FATİH ŞİMGA`DAN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

 

Türk Millî Kuvvetler Vakfı Kurucu Genel Başkanı Dr. Fatih ŞİMGA, Cumhuriyetimizin kuruluşun 100’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

 

Türk Millî Kuvvetler Vakfı Kurucu Genel Başkanı Dr. Fatih ŞİMGA, Mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Türk Devleti’nin hem bir Hükümet, hem de bir Devlet biçimi olarak seçtiği Cumhuriyetimizin 100.kuruluş yılını sınırsız bir sevgi ve büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Türk Milli Kuvvetleri’nin Aziz Milletimize hediyesi ve amaneti olan Cumhuriyet, çağımızın büyük devrimleri arasında yer alan Türk devriminin temel taşıdır.

Aziz Türk Milleti’min İstiklal Harbi yıllarındaki var olma mücadelesi, Mustafa Kemal’in önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması ile neticelenmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde ise yeni Türk Devleti’nin rejiminin Cumhuriyet olduğu ilan edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılması üzerine, Türk Milletinin kurduğu yeni bir Devlettir.
Bu genç ve dinç devlet, Atatürk’ün önderliğinde, kısa zamanda dünyanın hayranlığını kazanan ilerlemelerle, Batı medeniyetleri arasında Aziz Türk Milleti’ni layık olduğu mevkiye yükseltmiş Kahraman Ordusu ile medeni kurumları ile bilim ve sanat alanındaki başarıları ile yirminci yüzyıl dünyasında saygıdeğer bir devlet haline gelmiştir.

 

“Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramalığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Buradaki muaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak, azimkare yürüyüşüne borçluyuz,” derken, son bölümünde de, “Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti, milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale müspet ilimdir. Şunu da ehemmiyetle tebaruz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir,” diyerek seslenmişti Ulusuna Başkomutan.
İyi anlamak ve unutmamak hayati bir önem taşımaktadır.

Cumhuriyet gelişmeye, değişime ve bilimsel yeniliklere açık olmaktır.

Hukuksal yönden en gerçekçi bağımsızlık ve ulusal egemenlik olgusu saydığımız Cumhuriyet kuranlar ,Vatanın kurtarılmasını, Devletin kurulmasını, toplumun ulus düzeyine gelmesini sağlayanlar, bireyi bağımsız kılarak en görkemli yapıyı oluşturmuşlardır.

Koruyucuları ise etnik ve dinsel özelliklerini söyleme özgürlüğü içinde “Ne mutlu Türk’üm” diyebilen Türk Milli Kuvvetleridir.

Düşüncesi, vicdanı ve bilgisi özgür gençlik yetiştirmeyi amaçlayan Cumhuriyet, ulusal kimliğimizin de yasallaşmasıdır.

 

Cumhuriyet dediğimiz bu yüce eser, Atamızın önderliğinde binlerce şehit ve gazinin canı ve kanı ile hayata geçebilmiştir. Bizi ayakta tutan, demokratik ve tek bayrak altında yaşama özgürlüğümüzün iç ve dış düşmanlar tarafından sarsılmasına, sendelemesine, yıkılmasına asla izin vermemeliyiz. Bunun için de, çağdaş eğitim sisteminden en iyi şekilde yararlanmış, kendini yüksek kültür ve sanat anlayışıyla yeterince donatmış, aklını ve yüreğini ülkesinin ve halkının hayrına kullanmak üzere bilemiş olan gençliğimize büyük görev düşüyor.

Bilmeliyiz ki, özgür doğmak şansına sahip olabiliriz ama özgür yaşamak için mücadele etmek zorundayız. Mustafa Kemal Atatürk’ün bize gösterdiği yolda yürüdüğümüz sürece de, hiç bir gücün özgürlüğümüzü yok etme emellerine kavuşamayacağı inancımız asla sarsılmayacaktır.

Cumhuriyet bedava kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük ve benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Cumhuriyet ilelebet devam edecektir. Benim için bir taraflılık vardır. Ben bir tarafım o da Cumhuriyet taraftarlığıdır.

 

Türk ve Cumhuriyet düşmanları bilmelidir ki ;
Bizler Vatan toprağına can suyunu kanımızla verenlerdeniz!
Devletimiz için can verdik
Bayrağımız için kan verdik
İstiklal ve İstikbal uğruna hayallerimizi ve hayatlarımızı verdik ve kazandığımız destansı zaferimizi Cumhuriyetle taçlandırdık.
Mustafa Kemal Atatürk’ün, muhafazasını Türk Gençliğine emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Yüce Milleti, Aziz gençliği ve Şanlı Ordusu ile daima yükselecek, ebediyete kadar payidar kalacaktır.

Dünya var oldukça yaşayacak, yaşadıkça büyüyecek ve dünyaya adaleti götürecek Cumhuriyetimizin 100.yılını kutluyor, bizlere bu yüce emaneti bırakan Muzaffer Ordularımın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü, Kahraman Silah Arkadaşlarını, Aziz Şehitlerimizi ve Ķahraman Gazilerimizi Rahmet , minnet ve saygıyla yâd ediyorum.”

Türk Milli Kuvvetler Vakfı Kurucu Genel Başkanı
Dr. Fatih ŞİMGA

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.