Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kazakistan cumhurbaşkanı reformlar, ekonomi ve Çin ile ilişkiler hakkında konuşuyor

Kazakistan cumhurbaşkanı reformlar, ekonomi ve Çin ile ilişkiler hakkında konuşuyor
REKLAM ALANI
04.01.2024
A+
A-

Kazakistan cumhurbaşkanı reformlar, ekonomi ve Çin ile ilişkiler hakkında konuşuyor

Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, 2023 yılının Kazakistan için önemli olaylarla dolu olduğunu söyledi. Ülke, Anayasa Mahkemesi’nin kurulması, her düzeydeki yerel meclis seçimlerinin yeni kurallara göre yapılması ve ilk kez belediye başkanlarının seçilmesi de dahil olmak üzere büyük siyasi reformları tamamladı bölgesel öneme sahip ilçeler ve şehirler.

Tokayev, Kazakistan’ın ekonomiyi çeşitlendirip tekelleştirmeden, altyapıyı güncelleyerek, ticareti destekleyerek ve yatırım çekerek adil ve rekabetçi bir ekonomik sistem kurmaya başladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tokayev, ülke ekonomisinin büyüklüğünü 2029 yılına kadar ikiye katlayarak 450 milyar dolara çıkarma hedefinin “tamamen ulaşılabilir” olduğunu söyledi. Uluslararası Para Fonu analistlerine göre, 2023 yılı sonuna kadar Kazakistan’da cari fiyatlarla GSYİH hacminin 259 milyar doların üzerinde olması gerekiyor; bu da 2022 yılına göre %15 daha fazla. Bu, Orta Asya’daki en önemli nominal büyüme. Tokayev şunları söyledi: Kişi başına düşen GSYİH’de de olumlu dinamikler görülüyor, 2023 için tahmin rakamı neredeyse 13 bin dolar, yıllık büyümenin ise 1,6 bin dolar olacağı tahmin ediliyor. IMF tahminine göre 2028 yılına kadar bu rakam üçte bir oranında artarak 16,8 bin dolara çıkacak.

Cumhurbaşkanı, Kazakistan’ın yapıcı ve dengeli bir dış politika sürdüreceğini belirterek, 2024 yılında ülkenin birçok yetkili uluslararası kuruluşa başkanlık edeceğini söyledi: Şanghay İşbirliği Örgütü, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, Asya’da Etkileşim ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı, Türk Devletleri Teşkilatı, Uluslararası Aral Gölünü Kurtarma Fonu ve İslam Gıda Güvenliği Örgütü.

Hükümetin Kazakistan’da nükleer santral inşaatı planlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tokayev, nükleer santral inşası konusunun ulusal referanduma sunulmasını önerdiğini söyledi. “Vatandaşlar, iradelerini özgürce ifade ederken dengeli, düşünceli bir karar verebilmek için uzmanların lehte ve aleyhte tüm argümanlarını dikkate almalı ve tartışmalıdır. Tokayev, “Bu halkın kararı olacak” dedi.

Çin ile ilişkiler sorulduğunda Cumhurbaşkanı, bugün Kazakistan-Çin ilişkilerinin dostluk, iyi komşuluk ve ebedi stratejik ortaklık ruhuyla geliştiğini söyledi.

Tokayev, Kazakistan’ın Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’ni sıkı bir şekilde desteklediğini belirterek, ikili ticaretin Ocak-Ekim 2023 arasında 24,3 milyar dolara ulaşan rekor düzeyde bir büyüme kaydettiğini vurguladı. Çin aynı zamanda Kazakistan ekonomisindeki en büyük yatırımcılardan biri ve Çin yatırımları şu ana kadar 24 milyar dolara ulaştı.

Tokayev, Çin ile ortak sınırın ve Kazakistan’ın Doğu ile Batı arasındaki elverişli coğrafi konumunun, Çin mallarının çeşitli yönlere geçişi için geniş fırsatlar açtığını belirterek, Çin konusunda geçmiş günlerin fikirlerine dayanarak “dışarıdan gelen korkulara izin vermemeliyiz” dedi. Artık Çin, yüksek teknoloji alanı da dahil olmak üzere oldukça gelişmiş bir devlettir. Bu nedenle Kazakistan’ın doğu komşumuzla işbirliği yapması, bu dostane ilişkilerin ve karşılıklı güvenin tüm avantajlarını etkin bir şekilde kullanması son derece önemlidir” dedi.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.