Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İlham Aliyev, Bakü-Guba-Rusya Federasyonu ile devlet sınırı arasındaki yeni ücretli otoyolun açılışına katıldı

İlham Aliyev, Bakü-Guba-Rusya Federasyonu ile devlet sınırı arasındaki yeni ücretli otoyolun açılışına katıldı
REKLAM ALANI
22.10.2023
A+
A-

 

 

 

 

İlham Aliyev, Bakü-Guba-Rusya Federasyonu ile devlet sınırı arasındaki yeni ücretli otoyolun açılışına katıldı

2023,

 

 

 

İlham Aliyev, Bakü-Guba-Rusya Federasyonu ile devlet sınırı arasındaki yeni ücretli otoyolun açılışına katıldı
20 Ekim’de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü-Guba-Rusya Federasyonu ile devlet sınırı arasında yeni ücretli otoyolun açılışına katıldı.

 

 

 

Azerbaycan Devlet Otoyolları Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Saleh Mammadov, yapılan çalışmalar hakkında devlet başkanına bilgi verdi.

Bakü-Rusya Federasyonu ile Kuzey-Güney uluslararası ulaşım koridorunun bir parçası olan devlet sınırı arasındaki yeni ücretli otoyolun temelinin Aralık 2017’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından atıldığını da belirtmek gerekir. Devlet başkanı, yolun temelinin atıldığı ilk günden itibaren inşaat sürecinin gidişatıyla bizzat ilgilendi ve inşaat işlerinin en yüksek standartlara göre uygulanması konusunda periyodik olarak talimatlar verdi.

 

 

 

Yeni otoyolun Hacı Zeynalabdin Tagiyev yerleşim yerinden başlayıp Rusya sınırına kadar uzanan 150 kilometrelik bölümünün “Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Kalkınmasına Yönelik Devlet Programı”na uygun olarak birinci teknik dereceye göre inşa edildiği bildirildi. Azerbaycan Cumhuriyeti”.

Otoyolun 129 kilometrelik kısmı ücretli yol olarak belirlendi ve tarifeler Tarife Konseyi tarafından onaylandı. Yolculuk için ödeme tutarı, aracın kat ettiği mesafe, ağırlığı ve ay içindeki yolculuk sayısı dikkate alınarak belirlenir. Ücretli yol 4 şeritlidir.

Ücretli yol kullanım tarifeleri yeni belirlendiğinden bu tarifelerin ödeme sistemine entegrasyonu çalışmaları sürdürülmektedir. Entegrasyon tamamlandıktan sonra ödeme sisteminin yazılımı test edilecektir. Testlerin tamamlanmasının ardından yol halkın kullanımına açılacak. Söz konusu çalışmaların kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

 

 

 

Bu otoyolun inşaatının Azerbaycan Otoyolları Devlet Ajansı denetiminde 5 bölüm halinde gerçekleştirildiği dikkat çekti. Yol boyunca 40 üst geçit ve köprü, 52 alt geçit, 6 ödeme ve kargo kontrol noktası, 2.000’den fazla yol levhası ve bilgilendirme panosu yerleştirildi. Ayrıca yolda herhangi bir engelin ortaya çıkmaması için de önlem alındı. Yeni yolun mevcut yoldan 13 kilometre daha kısa olduğu da bildirildi.

Devlet başkanı ödeme sistemiyle ilgili bir video izledi.

Ücretli yolun kullanımının özel çipli kart üzerinden gerçekleştirileceği bildirildi. Bu kart yol giriş ve çıkışlarında, yakın gelecekte ise şehir ve bölgelerdeki çeşitli satış noktalarında satışa sunulacak.

Kart 2 formlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece yolu düzenli olarak kullanan sürücülere kalıcı, ara sıra kullanan sürücülere ise geçici veya tek kullanımlık kart verilecek.

 

 

 

Ücretli yol sistemi, sürücülerin normal ve kesintisiz geçiş şeritlerini kullanmalarına olanak tanıyacak. Normal şeride giren sürücü, gişelerden geçiş kartını alarak arabanın ön camına yerleştirir ve ardından ücretli yolu kullanma hakkına sahiptir. Kesintisiz şerit, sürücülerin yavaşlamadan veya durmadan gişelerden geçmesine olanak tanır. Bunun için özel çipli kartın ve sürücüde yeterli ödeme bakiyesinin bulunması yeterlidir. Bu şeritlerde özel plaka okuma kameraları, güvenlik kameraları, araçların sınıflandırılmasını sağlayan ekipmanlar ve diğer yenilikçi teknolojik çözümler uygulanmış, ayrıca tüm istasyonlarda ağırlık kontrolü ve yol stabilitesini sağlamak amacıyla elektronik tartı sistemi kurulmuştur. Gelecekte otomatik ödemeler veya QR kodlu mobil ödemeler de mümkün olacak.

 

 

 

 

Ücretli yol geçiş kartının ilk örneği Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e sunuldu.

Son yıllarda bölgelerin sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik devlet programlarının başarılı bir şekilde uygulanması sonucunda ülkemizde otoyollar, cumhuriyet ve yerel otoyolların temelden yeniden inşa edildiği, ayrıca yeni otoyollar, köprüler ve köprüler yapıldığı da belirtilmelidir. Üst geçitler yapılarak halkın kullanımına sunuldu. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in imzaladığı kararnamelere göre, Bakü-Guba-Rusya Federasyonu ile devlet sınırı arasında yeni otoyolun inşası, ülkemizde karayolu altyapısının modern seviyeye getirilmesi yönünde yürütülen çalışmaların önemli olduğunu gösteriyor. sürekli bir yapıya sahiptir.

 

 

 

 

Bu yolun hizmete girmesi, uluslararası taşımacılık iş birliği açısından stratejik önem taşıyan Kuzey-Güney uluslararası ulaşım koridorunun verimliliğini de artıracak. Ayrıca yeni otoyolun inşası, ulaşım hizmetlerini daha da iyileştirecek, bölgede turizmin gelişmesine ilave bir ivme kazandıracak ve koridor üzerinden yük ve yolcu taşımacılığında kilit rol oynayacak.

Büyük boyutlu görseller
TÜM YAZILAR
HABERLER
BELGELER
VİDEOLAR
RESİMLER

kaynak:https://president.az/az/articles/view/61831

 

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.